Metuljčica - naša klepetalnica Seznam forumov Metuljčica - naša klepetalnica
Medsebojni pogovori bolnikov in svojcev
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Zajtrk po zaužitju ščitničnih tablet-kdaj in kaj
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Metuljčica - naša klepetalnica Seznam forumov -> Kako si pomagamo
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Alenka



Pridružen/-a: 02.08. 2006, 12:42
Prispevkov: 330
Kraj: Šmartno pri Litiji

PrispevekObjavljeno: 27 Sep 2010 20:01    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Dariva, TEORETIČNO naj bi bilo pol ure dovolj, da bi se tableta absorbirala in zajtrk na absorpcijo ne bi več vplival. Ker pa nismo vsi ljudje enaki in ker pri tebi očitno nek problem obstaja, pa ne vemo za kaj gre, se mi zdi smiselno najprej preveriti, če je štos v upočasnjeni absorpciji, kdo ve zakaj, trenutno niti ni pomembno. Tvoja odločitev o povečanju razmaka se mi zdi pravilna. Pa sok najbrž ni problem, tudi korenčkov ne, prej bi rekla da so slive. Če si tudi slive prenehala jesti, pa piješ samo sok, najverjetneje s tem ne boš nič dosegla. V tisti raziskavi, ki sem jo navedla, so ugotovili samo malce počasnejšo absorpcijo ščitničnih hormonov, če so bili vzeti skupaj z grapefruitovim sokom, končna koncentracija v krvi pa je bila enaka.

Tema je zelo zanimiva, škoda, da je skrita pod tem naslovom, ker bi verjetno koristila še komu. Vprašanje je, koliko je še takih, ki zjutraj jedo hrano z veliko balastnimi snovmi, pa morda imajo težave, ki jih pripisujejo drugim razlogom. Ali pa so umerjeni na vedno enak način jemanja, ki tako tudi postane pravilen. Tako kot pravi Daisy, tudi železo načeloma lahko ješ skupaj s ščitničnimi hormoni, če to počneš iz dneva v dan in si na tak način jemanja umerjen. Na žalost je veliko ljudi, ki morajo delati kompromise zaradi več zdravstvenih težav in več zdravil, ki jih ni vedno možno jemati v predpisanih razamakih. Kot sem že pisala, jaz tudi vedno jem vse tablete skupaj s hrano, ker moram čuvat želodec. Na tak način sem tudi umerjena. Včasih kakemu zdravniku to pozabim povedat, ker je zame že čista normala, pa se potem čudi mojemu visokemu odmerku (ekvivalentno več kot 140 mcg tiroksina za mojih 49 kg). Nekaj tega gre seveda mimo, bistvo pa je, da vsak dan enak delež. Če pa so razlike v prehrani večje, kot je npr. nenaden prehod na hrano bogato z vlakninami, bi se lahko na absorpciji poznalo celo za kakšnih 30%. Morda je v takem primeru tudi 1 ura razmaka premalo. Nisem še preverila, če je kaj člankov na to temo. Pa saj bi najbrž že kdaj naletela nanje, če bi bili. Mary Shomon temo omenja samo na kratko: http://www.thyroid-info.com/articles/tsh-fluctuating.htm. Kadar ni razpoložljive teorije, zadevo še vedno lahko preverimo na tak način, da teoretično možen razlog za slabše rezultate izločimo in ponovimo meritve. In če o tem pišeš, pomagaš še drugim.

Mimogrede sem našla zanimiv prispevek o povezavi ščitničnih hormonov in beta karotena oz. vitamina A: http://www.ithyroid.com/vitamin_a.htm. Kot je opisano, sem tudi jaz imela rumeno obarvano kožo že po 2 dL korenčkovega soka na dan ko sem bila hipotiroidna. Na koži se mi je obenem poznalo pomanjkanje vitamina A - zaplate trde kože, ki se je luščila. A moram še enkrat zapisati, da so mi pri nas vsi trdili, da nisem hipotiroidna? Odkar sem na zdravljenju v Bruslju pa res nisem. Ker imam več kortizola in lahko sprejmem toliko ščitničnih hormonov, kot jih potrebujem. Moja zdajšnja specialistka zelo dobro pozna poslabšano konverzijo beta karotena v retinol pri hipotirozi, že pred leti sem brala, da so se o tem pogovarjali na kongresu. V tej temi pa zdaj to omenjam zato, ker sem razmišljala v smeri, da bi lahko tudi zaradi prehitrega zaužitja korenčkovega soka, ki je bogat z beta karoteni, prišlo do porabljanja ščitničnih hormonov za pretvorbo karotenov v retinol. No ja, nisem našla nobenih dokazov, da do tega prihaja, zgleda da se pri konverziji hormoni niti ne porabijo ampak delujejo bolj kot katalizatorji, nisem se preveč poglabljala v mehanizme, ampak še enkrat - povečanje razmaka in preverjanje stanja se mi zdi zelo primerna strategija.

Srečno,

Alenka
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Metuljčica - naša klepetalnica Seznam forumov -> Kako si pomagamo
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.