|
Metuljčica - naša klepetalnica Medsebojni pogovori bolnikov in svojcev
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
GozdnaVila
Pridružen/-a: 09.08. 2006, 09:43 Prispevkov: 325 Kraj: Ljubljana
|
Objavljeno: 26 Nov 2008 18:56 Naslov sporočila: |
|
|
Lara hvala. Sem jih tud jst vidla že nekaj, tko da približno si znam predstavljat, kako naj bi ta za ščitnico zgledala. Drugač pa ne vem al veste al ne, da obstaja že ena knjižica, kjer je nekaj napisanega tudi o ščitnici oz. bolje povedano o določenih preiskavah ščitnice in sicer z naslovom: Informacije za bolnike o preiskavah v nuklearni medicini
Lp, Karmen |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Tr0n
Pridružen/-a: 06.12. 2008, 17:51 Prispevkov: 1
|
Objavljeno: 06 Dec 2008 18:01 Naslov sporočila: |
|
|
Se opravicujem, ce ste tole ze kje obravnavali (v tem primeru bi prosil za kaksno povezavo).
Zanimalo bi me, ce se bi dalo kje dobiti odgovore na vprasanja, ki so bila zastavljena v tej temi? Tudi tista zdravstveno "brezvezna" bi prisla prav. ;)
Obstaja mogoce kje kaksna vredu online literatura?
Hvala. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Daisy Administrator foruma
Pridružen/-a: 25.01. 2007, 16:15 Prispevkov: 1286 Kraj: Ljubljana
|
Objavljeno: 06 Dec 2008 20:05 Naslov sporočila: |
|
|
Najenostavneje je če me pokličeš, tako kot večina ostalih (031 311 292) in ti pač povem kar vem (vsega ne ve nihče:)).
Mislim, da ni nikjer na kupu teh odgovorov, na kaki drugi internetni strani pa verjetno še manj.
Če si iz Ljubljane pridi na naš sestanek to sredo ob 18h (glej pod "Ljubljansko srečanje) - pa se lahko tam pred ali med ali po sestanku pogovoriva in ti povem kar te zanima. Če bo na srečanju še kdo drug s to diagnozo, ti lahko pove še svoje izkušnje..
Lahko pa mitudi pišeš na ZS. _________________ Naj nam bo dan pogum, da spremenimo, kar lahko spremenimo.
Naj nam bo dana moč, da sprejmemo, kar ne moremo spremeniti.
Naj nam bo dana intuicija, da ločimo med enim in drugim. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Lara
Pridružen/-a: 17.09. 2006, 19:24 Prispevkov: 270
|
Objavljeno: 26 Feb 2009 23:11 Naslov sporočila: |
|
|
Hej, tuki so odgovori na vprašanja. Sicer v knižici ki bo hmali v tiskanju ne bo vseh. Odgovori so kratki in jedrnati. Odgovarjal je kirurg, ki je pisal knižico.
Vprašanja ki se pojavljajo
Pred operacijo in zdravljenjem:
Odkrili so mi tumor na ščitnici, sumijo da gre za raka. Kako dolgo traja da te pokličejo na operacijo ali je nevarno, če čakaš preveč časa? Zakaj ni ali je nevarno?
Večino bolnikov, pri katerih je postavljen sum, da imajo raka ščitnice je operiranih v šestih tednih. Bistveno je, da pred operacijo opravijo vse potrebne preiskave (na katere se tudi čaka) in da je kirurški poseg izveden tako kot se spodobi. Rak ščitnice (papilarni mikrokarcinom) ščitnice je zelo pogosta bolezen, saj jo ima vsak tretji odrasli. Rak ščitnice pri veliki večini bolnikov je prijazna bolezen, katero ima bolnik že več let, zato se v par tednih ne bo spremenila. Bistvo je, da bolnik zaradi zdravljenja nima kasneje nepotrebnih težav.
Nevarne oblike raka ščitnice so na srečo izjemno redke. Ti bolniki imajo prednost in kirurg jih bo operiral, čim bo to možno, oziroma čim bo bolnik opravil predoperativne preiskave.
Glede operacije:
Kaj naj vzamem s seboj v bolnišnico, česa mi ni potrebno? (se sliši neumno vprašanje vendar naše članice društva so si ga postavljale)
V bolnišnico vzamite pribor za osebno higieno in nekaj kompletov perila, saj hospitalizacija traja večinoma le 3-4 dni, ena četrtina bolnikov pa je v bolnici do 8 dni.
Kako dolgo traja sama operacija? Kako se bom po njej počutila, ali bo precej boleče? A bom morala biti na okrevanju v bolnici več dni? Ali me lahko svojci takoj po operaciji lahko obiščejo?
Operacija ščitnice traja od ure in pol do štirih ur, povprečno približno dve uri. Odstranjevanje vratnih bezgavk podaljša operativni poseg za kake tri ure.
Po operaciji ni bolečin, se pa bolnik zaradi anestezije na dan operacije ne počuti najbolje.
Na dan operacije bolnik cel dan drema in obiski niso dovoljeni, saj bolnik leži na intenzivnem oddelku, kjer obiski motijo ostale bolnike in delo osebja. Prvi dan po operativnem posegu boste povsem pokretna in lahko sprejemate obiske skoraj cel dan.
Če ne bo prišlo do motenj delovanja obščitničnih žlez, ki se kažejo kot mravljinčenje in krči v prstih in obraznih mišicah, boste odpuščena iz bolnišnici prvi ali drugi dan po operativnem posegu. Če pride do mravljinčenja, ste v bolnišnici do sedem dni po operativnem posegu. Pri veliki večini bolnikov medtem te težave izzvenijo.
Posledice:
Ali bom lahko po operaciji jedla normalno hrano, če ne, po koliko dneh? Ali bom imela kakšne težave z požiranjem zaradi šivov na vratu?
Po operaciji lahko že naslednji dan uživate normalno hrano. Običajno imajo operiranci več težav, če uživajo tekočo hrano kot če uživajo normalno hrano. Po operaciji je bolnik par dni hripav in ima podobne težave kot kadar ima angino. Vzrok je anestezije, saj ima operiranec med operacijo v ustih oziroma sapniku cevko, skozi katero izvajamo umetno dihanje.
Kirurg se pri operaciji ščitnice vedno potrudi, da je kozmetski učinek lep. Rana se ne more sparati. Že prvi dan po operaciji boste lahko normalno jedli in opravljali lažja dela. Ker pri operaciji zašijemo mišice, se morate šest tednov po operaciji izogniti večjim fizičnim naporom.
Drenaža
Ker je ščitnica izredno dobro prekrvljen organ, mora imeti bolnik vsaj en dan, lahko pa nekaj dni po operativnem posegu v rani cevko, ki jo imenujemo drenaža. Drenaža ne boli. Dren odstranimo že pred odpustom iz bolnišnice. Odstranitev drena ne boli.
Okrevanje doma:
Ali je potrebno po operaciji počivati več časa? Kdaj lahko nazaj začnemo z našim vsakdanjim življenjem in delom? Ali moram po operaciji večinoma ležati ali lahko hodim naokoli?
Po operaciji se morate izogibati težjim fizičnim aktivnostim (tudi športu) približno šest tednov, saj med operacijo zašijemo mišico in mišica potrebuje šest tednov, da se zaraste. Z lažjim delom lahko pričnete prvi dan po operativnem posegu. Isto velja za pisarniško delo. Ležanje po operaciji je škodljivo in lahko povzroči resne zdravstvene težave. Po operaciji ni nujno počivanje doma, svetujemo, da greste na sprehod.
Ali se rana hitro zaceli, koliko časa to traja? Ali obstajajo kakšna mazila za lepše celjenje kože, tako da bo šiv čim manj viden? Ali je brazgotina zelo opazna? Po kolikem času postane koža zopet normalna in se videz brazgotine ne bo več spreminjal (bil rdeč, otekel,…)?
Rana oziroma kasneje brazgotina je postavljena v predelu kožne gube, tako da se čez par mesecev po operaciji pogosto sploh ne vidi. Rana se v sedmih dneh dovolj zaceli, da lahko odstranimo šive. Prvi mesec dni po operaciji še ne smete uporabljati krem, da bi ne prišlo do vnetja v rani. Od tretjega dne po operaciji dalje svetujemo, da rano umivante s tekočo vodo in milom. Če ste v domačem okolju je bolje, da rana od tretjega dne po operaciji ni več zalepljena. Po približno mesecu dni od operacije lahko pričnete masirati rano z mastno kremo. Če gre za grobo brazgotino, lahko po navodilu zdravnika približno mesec po operaciji pričnete uporabljati mazilo, ki vsebuje kortikosteroid. Če je le mogoče se uporabi take kreme izognemo. Brazgotna se razbarva in zmehča približno leto dni po operaciji in se redko dodatno spremeni dve leti po operaciji.
Kdaj lahko začnemo s telesno vadbo in kakšno (tek, aerobika ipd..) ?
Šest tednov po operaciji lahko počnete karkoli. Prej svetujemo le sprehajanje.
Jodiranje:
Kaj je terapija z radiojodom? Zakaj je potrebna?
Odstranitev preostanka ščitnice (=ablacija) z radioaktivnim jodom in terapija z radiojodom se opravi po operaciji ščitnice pri večini bolnikov s papilarnim ali folikularnim rakom. Radioaktivni jod se kopiči v zdravem in tudi v rakavem ščitničnem tkivu in obseva področje, kjer se kopiči. Odstrani preostanek ščitnice in hkrati ciljano obseva zasevke ne da bi povzročil škodo na drugih organih. Omogoči tudi to, da scintigrafsko dokažemo, da ni zasevkov v telesu in da lahko vrednotimo koncentracijo tumorskega označevalca tiroglobulina in s krvno preiskavo dokažemo, da se rak ni ponovil.
Kopičenje radioaktivnega joda je večje, če ima bolnik visoko koncentracijo hormona TSH. To dosežemo lahko s hormonsko pavzo tako, da bolnik 4 - 6 tednov pred zdravljenjem ne jemlje ščitničnih hormonov ali pa z injekcijami rekombinantnega humanega TSH (rh-TSH). Bolnik dva zaporedna dneva dobi injekcijo rhTSH in tretji dan popije radioaktivni jod.
Česa se moramo posebej držati pred jodiranjem?
Priprava na testiranje celega telesa, ablacijo ostnka ščitnice in terapijo z radiojodom
Ščitnični hormoni (Eltroxin, Euthyrox, Thyroxin, Levaxin) preprečujejo kopičenje radiojoda. Zato 4-6 tednov pred in med testiranjem in zdravljenjem z radiojodom bolnik ne sme jemati teh zdravil razen, če mu glede na kontrolo krvi drugače naroči zdravnik z izotopnega oddelka.
V času brez ščitničnih hormonov (=stanje hipotiroze) se bolnik počuti šibko in se hitro utrudi. Zadnjih 14 dni pred zdravljenjem zaradi upočasnitve refleksov ni sposoben varno upravljati motornih vozil. To stanje je pred zdravljenjem normalno in postopno v nekaj tednih preneha, ko bolnik ponovno jemlje ščitnične hormone.
Tri tedne pred testiranjem in zdravljenjem mora bolnik jesti dieto z malo joda, saj jod v dieti zavira kopičenje radioaktivnega joda. Ne sme jesti hrane z umetnimi barvili roza ali rdeče barve kot so nekateri bonboni, kandirane češnje ali jagode, salame (vsebujejo umetno barvilo E127, ki je bogato z jodom). Prav tako se ne sme jemati zdravil proti kašlju, dodatne vitamine in minerale. Potrebno je omejiti uporabo jodirane soli, morskih rib, morskih sadežev, mleka in mlečnih izdelkov.
Česa se moramo posebej držati med jodiranjem?
Bolnik nekaj radioaktivnosti prenese na obleko, posteljnino in druge stvari, zato med hospitalizacijo ne uporablja svoje obleke ali perila. V bolnišnici dobi pižamo, copate in brisače. S seboj lahko prinese zobno ščetko in zobno pasto, milo, pribor za britje, knjige, revije, oziroma stvari za zabavo. Uporaba telefona je dovoljena.
Bolnik je v zaprti bolniški sobi sam. Osebje lahko pokliče z zvoncem. Obiski v času hospitalizacije niso dovoljeni! Vsaka soba ima svoj televizor in svojo kopalnico s straniščem.
V času bivanja v bolnišnici naj bolnik zaužije večje količine tekočine in pogosto prazni mehur, žveči žvečilne gumije ali sesa limono in liže kisle bonbone. S tem zmanjša kopičenje in zastajanje radiojoda v slinavkah in sečnem mehurju in tako preprečuje njihovo poškodbo zaradi sevanja.
Bolnik naj se dnevno tušira, a ne sme med tuširanjem urinirati. Po uporabi stranišča naj vodo potegne vsaj 2-krat. Po jedi, usekovanju in po uporabi stranišča (pri čemer uporablja rokavice za enkratno uporabo) naj si vedno opere roke. Ves uporabljen higienski material se zbira v posebnem košu v kopalnici.
Česa se moramo posebej držati po jodiranju?
Prvi teden naj se bolnik čimbolj izogiba potovanju z javnimi prevoznimi sredstvi. To pomeni, da ne potuje z isto osebo dlje kot eno uro. Če v prvem tednu po odpustu uporablja javna prevozna sredstva, naj posamično potovanje traja do pol ure. Drugi teden po odpustu naj se bolnik izogiba potovanj, ki trajajo dlje kot sedem ur.
Obnašanje doma prvih 14 dni po zdravljenju z radiojodom
Ob odpustu iz bolnišnice ostane v telesu nekaj radioaktivnosti. Da bi se izognili morebitnemu izpostavljanju sevanja, predvsem nosečnic in otrok, priporočamo naslednje ukrepe:
1. razdalja - večja, ko je razdalja do drugih oseb, manj sevanja prejmejo. Bolnik naj ne spi blizu otrok in nosečnic, jih ne objema ali poljublja.
2. čas – prejeto sevanje je odvisno tudi od časa, ki ga osebe preživijo z bolnikom, ki seva, zato naj se osebe čim manj časa zadržujejo v njegovi neposredni bližini.
3. ustrezna higiena – zmanjšuje možnost kontaminacije drugih. Po uporabi naj bolnik stranišče dvakrat spere, prav tako naj po uporabi obilno spere kad s tekočo vodo. Bolnik naj ima svoj jedilni pribor in ga splakne s tekočo vodo še preden pride v stik z ostalo posodo.
Priporočljivo je pitje večjih količin tekočin in pogosto praznenje mehurja, saj se na ta način izloči več radioaktivnega joda. Še 14 dni po terapiji ali testiranju je prepovedano upravljati motorna vozila.
Zdravniki odsvetujejo zanositev še eno leto po terapiji z radiojodom.
Ali kaj boli, ti je slabo po zdravljenju z radiojodom?
Zdravljenje z radiojodom ne boli. Redko pride do slabosti, ki mine po ustreznih zdravilih.
Ali so kakšne druge posledice zaradi sevanja?
Ker se jod izloča skozi slinavke, je lahko spremenjena količina in kvaliteta sline, še posebno če mora bolnik dobiti radioaktivni jod večkrat. Prehodno je lahko spremenjen okus, včasih pa pride do prehodne otekline slinavk, ki največkrat niso boleče. Redko po zdravljenju z radioaktivnim jodom pride do vnetja sečnega mehurja.
Zdravniki odsvetujejo spočetje otroka še eno leto po terapiji z radiojodom.
Kako hitro po operaciji greš na jodiranje in kolikokrat? Koliko časa pa zavzame jodiranje?
Večina bolnikov ima zdravljenje z radioaktivnim jodom 4-5 tednov po operativnem posegu. Velika večina bolnikov je hospitalizirana zaradi radiojoda le enkrat. Po doktirni pri vseh bolnikih (izjema so tisti z papilarnim mikrokarcinom in medularnim rakom) 6-12 mesecev po ablaciji ostanka ščitnice napravimo ponovni test kopičenja radiojoda. Če je kopičenje še vedno prisotno (to ima približno vsak deseti bolnik), je bolnik zdravljen z radiojodom. Zdravljenje ponavljamo dokler se jod kopiči v telesu.
Hospitalizacija traja najvčkrat tri dni, lahko tudi do pet dni.
V času brez ščitničnih hormonov (=stanje hipotiroze) se bolnik počuti šibko in se hitro utrudi. Zadnjih 14 dni pred zdravljenjem in 14 dni po zdravljenju zaradi upočasnitve refleksov ni sposoben varno upravljati motornih vozil. To stanje je pred zdravljenjem normalno in postopno v nekaj tednih preneha, ko bolnik ponovno jemlje ščitnične hormone.
Možna ponovitev bolezni:
Koliko je možnosti da se bi bolezen lahko ponovila?
Odvisno od tega kakšen za kakšen tip in podtip raka gre, koliko je star bolnik, ko zboli in kakšen je stadij bolezni.
Kaj vpliva na ponovitev bolezni? Kaj lahko mi naredimo da se bolezen ne bi več ponovila?
Ponovitev bolezni preprečujemo z ustreznim zdravljenjem, ki mora biti optimalno. Kirurg mora odstraniti ščitnico v celoti ali skoraj v celoti in vse obolelo tkivo na vratu. To omogoči, da je zdravljenje z radioaktivnim jodom čimbolj učinkovito. Z rednim jemanjem ščitničnih hormonov v zavornih odmerkih preprečujemo ponovitev bolezni.
Ali lahko po bolezni živimo normalno kot prej brez spreminjanja našega stila življenja, ali moramo bolj zdravo živeti?
Seveda se trudimo živeti čim bolj zdravo. Seveda se vse spreminja, tudi mi.
Ali bodo kakšne posledice na našem telesu? Na primer zaradi uživanja velike doze hormonov?
Takih posledic na telesu ne bi smelo biti, saj z zdravljenjem ne smemo nakopati resnih zdravstvenih težav. Z redno vsakodnevno fizično aktivnostjo in dieto bogato s kalcijem in vitaminom D preprečujemo neželene učinke hormonov na kosti.
O tabletah:
Ali imajo tablete ki jih jemljejo kakšne stranske učinke? Kakšni se lahko pojavijo?
Ob zdravljenju z nadomestnimi odmerki ščitničnih hormonov ni stranskih učinkov.
Ob zdravljenju z zavornimi odmerki ščitničnih hormonov imajo bolniki lahko blage znake pretiranega delovanja ščitnice (=hipertiroza), to so: nervoznost, hiperaktivnost, slabše spanje, hitrejše bitje srca, težje prenašanje vročine in močnejše potenje.
Ali bomo imeli kakšne druge probleme zaradi tega ker smo brez ščitnice?
Prav nobenih, pod pogojem, da boste redno jemali ščitnične hormone.
Stranski učinki zdravljenja:
Zakaj čutim mravljince po rokah in nogah? Ali bo to prenehalo?
Mravljinčenje po rokah in nogah lahko prehodno nastane neposredno po odstranitvi celotne ščitnice, še posebno, če hkrati odstranimo tudi bezgavke iz centralnega kompartmenta. To mravljinčenje pri veliki večini bolnikov izzveni že v času hospitalizacije. Stalno ima te težave zaradi operacije le 1-2% bolnikov. Ti bolniki imajo v krvi stalno znižano koncentracijo kalcija in parathormona. Ti bolniki morajo celo življenje jemati zdravila (kalcij, vitamin D in včasih magnezol) in jim stroške za ta zdravila povrne zavarovalnica.
Če niste med temi bolniki, imate mravljinčenje lahko zaradi številnih drugih vzrokov. Najpogostejši vzrok teh težav je hrbtenica, ki ni dovolj razgibana.
Ali moram jemati dodatno tudi kalcij zaradi žlez obščitnic?
Samo če imate dokazano premajhno delovanje obščitničnih žlez. Vedno morate vzeti ščitnične hormone na tešče z navadno vodo. Sočasno jemanje ščitničnih hormonov in kalcija povzroči manjšo resorbcijo hormonov iz prebavil!
Dodatno znanje:
Kje lahko dobim dodatne informacije? Ali se priporoča kakšen naslov?
Priporočam:
http://www.thyroid.org
http://www.thyroid.org/patients/patient_brochures/hormonetreatment.html
http://www.onko-i.si/uploads/articles/Onkologija_junij_2008_web_8.pdf |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Daisy Administrator foruma
Pridružen/-a: 25.01. 2007, 16:15 Prispevkov: 1286 Kraj: Ljubljana
|
Objavljeno: 27 Feb 2009 15:42 Naslov sporočila: |
|
|
Lara, tole je pa super !!
Thanxx.
Sem si skopirala in uredila (v malo bolj pregledni obliki) v wordu, tako da če kdo hoče word dokument, mu ga lahko pošljem po mailu (ali pa naj si ga naredi sam )
_________________ Naj nam bo dan pogum, da spremenimo, kar lahko spremenimo.
Naj nam bo dana moč, da sprejmemo, kar ne moremo spremeniti.
Naj nam bo dana intuicija, da ločimo med enim in drugim. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Lara
Pridružen/-a: 17.09. 2006, 19:24 Prispevkov: 270
|
Objavljeno: 28 Feb 2009 12:41 Naslov sporočila: |
|
|
Ni moja zasluga. Predsednica Društva onkoloških bolnikov mi je to poslala ker je mislila, da nam lahko pride prav. :D |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Lara
Pridružen/-a: 17.09. 2006, 19:24 Prispevkov: 270
|
Objavljeno: 01 Apr 2009 11:03 Naslov sporočila: |
|
|
Z veseoljem sporočam da so knižice izšle. =) |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Daisy Administrator foruma
Pridružen/-a: 25.01. 2007, 16:15 Prispevkov: 1286 Kraj: Ljubljana
|
Objavljeno: 01 Apr 2009 11:46 Naslov sporočila: |
|
|
Jaz pa z veseljem sporočam, da nam jih je Lara ene par zrihtala in bodo v kratkem na ogled in posojo na sestankih skupin. :D _________________ Naj nam bo dan pogum, da spremenimo, kar lahko spremenimo.
Naj nam bo dana moč, da sprejmemo, kar ne moremo spremeniti.
Naj nam bo dana intuicija, da ločimo med enim in drugim. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
|