Neva
Pridružen/-a: 21.05. 2006, 19:57 Prispevkov: 1472 Kraj: Ljubljana
|
Objavljeno: 06 Okt 2006 09:33 Naslov sporočila: Ameriški slamnik in vnetja ščitnice |
|
|
Vprašanje:
Zakaj bolniki z avroimunsko boleznijo ne smemo jemati kapljic ameriškega slamnika? Kaj se zgodi, čekljub temu to naredimo (npr, ker ne vemo, da imamo avtoimunsko oboljenje)?
Odgovor:
Pozdravljeni gospa Kogoj,
Najlepša hvala za vaše vprašanje, povezano z jemanjem kapljic ameriškega slamnika.
Zdravila iz ameriškega slamnika med ostalimi lastnostmi kažejo sposobnost stimuliranja imunskega sistema. Ta je pri avtoimunskih obolenjih sam po sebi že "preveč" aktiven. Obrambne celice pri tem namreč uničujejo druge, zdrave celice organizma, ki jih zaradi motnje v delovanju imunskega sistema prepoznavajo kot tujke oz. organizmu "nevarne" celice. Iz same logike delovanja zdravila torej ni željeno, da bi tak imunski sistem še dodatno stimulirali. Omejitev jemanj velja predvsem v progresivnih fazah, torej v času, ko se avtoimunsko obolenje razvija.
Med avtoimunskimi obolenji lahko omenimo predvsem tuberkulozo, multiplo sklerozo, levkemijo, hashimotov tiroiditis itd.. Praviloma gre pri tem za obolenja, ki so prepoznavna in se jih bolnik zaveda oz. zdravnik zanje ve. Verjetnost, da bi torej že imeli progresivno avtoimunsko obolenje, tega pa ne bi vedeli, je majhna. Ni podatkov, da bi zdravila iz ameriškega slamnika spodbujala nastanek takih obolenj. Možnosti nikoli ne moremo 100% izključiti, a vendarle lahko rečemo, da so ta zdravila med najpogosteje in dolgo uporabljanimi (naš Echinaforce ima že več kot častitljivih 50 let od prve uporabe in je bil uporabljen že v nekaj sto milijonih dnevnih odmerkih po celem svetu), njihova varnost je spremljana in poročana na Agencije za zdravila.
Ker se vaše vprašanje nanaša na jemanje kapljic ameriškega slamnika domnevam, da imate v mislih naše zdravilo Echinaforce. Za to zdravilo, ki je drugačno od ostalih zdravil iz ameriškega slamnika je namreč značilno, da za razliko od primerljivih zdravil vsebuje alkoholni izvleček iz ameriških slamnikov. Ti so uporabljeni sveži, celi (nadzemni del in korenine) in biološko pridelani. V alkoholnem izvlečku se namreč nahajajo alkilamidi, t.j. učinkovine ki so topne le v alkoholu in se zato nahajajo le v zdravilih z alkoholnim izvlečkom.
Tu prideva do pomembne posebnosti zdravila Echinaforce: za alkilamide so namreč dokazali, da delujejo imunomodulatorno, torej ne stimulirajo imunskega sistema kar tako, pač pa predvsem uravnavajo njegov odziv. Posledica delovanja alkilamidov na imunski sistem je manj izločenih snovi, ki sicer v organizmu spodbujajo vnetne spremembe in razvoj simptomov. Imunski sistem se ob jemanju Echinaforce-a na okužbo z virusi prehlada (npr. rinovirusi) odziva bolj uravnoteženo in predvsem z manj simptomov npr. prehlada ali podobnih viroz. Ravno te snovi pa so tiste, ki jih pri avtoimunskih obolenjih najpogosteje zasledimo v prevelikih količinah. Iz tega bi lahko celo dejali, da imajo alkilamidi v zdravilih z alkoholnim izvlečkom ameriškega slamnika sposobnost zaviranja progresivnih avtoimunskih obolenj, vendar bo za tako trditev potrebno narediti več raziskav.
Upam, da moj odgovor ni bil predolg ali nerazumljiv, a je tako, da je vaše vprašanje zelo zanimivo in nanj brez nekoliko širših pojasnil ne bi bilo prav odgovoriti.
Seveda sem vam za točnejša pojasnila in nadaljna vprašanja z veseljem na voljo na tel. 01.5240216
Veliko zdravih dni vam želim!
Robert Terčelj-Schweizer
Farmedica d.o.o. _________________ Nevenka
Vsak dan je priložnost za novo, lepo in prijetno doživetje. |
|