Daisy Administrator foruma
Pridružen/-a: 25.01. 2007, 16:15 Prispevkov: 1286 Kraj: Ljubljana
|
Objavljeno: 27 Sep 2007 22:24 Naslov sporočila: TIBETANCI |
|
|
Kot omenjeno v mojem postu z vabilom na srečanje, so tile članki brez slik, ki pa so pri tibetancih še bolj bistvene kot pri čakrah. Zato naj tudi tule napišem, da kdor želi tekst s slikami, naj mi pošlje po ZS svoj mail, da mu posredujem kompleten wordov tekst s slikami.
TIBETANCI – VRELEC MLADOSTI
Ko sem prebirala knjigo vrelec mladosti, sem se občasno nasmehnila v dvomih in si mislila – no, ja – pomladiti se tako drastično... tole je nakladanje za lahkoverneže... No, res se človek s tibetanci ne pomladi kar za 20, 30 let, pa vendar, ko začneš vaje izvajati in jih redno delati, si zelo presenečen nad lastnim počutjem, gibljivostjo in vsesplošnim pozitivnim odzivom telesa in duha. Zato je vredno poizkusiti in se odločiti, da jih bomo redno vadili vsako jutro (po želji pa še enkrat zvečer pred spanjem).
Zjutraj je najprimernejši čas za vadbo, saj v telesu prebudimo vse energetske pretoke in obenem razgibamo ude. Če nimate težav, začnite s tremi ponovitvami dnevno, kar postopoma povečujete – vsak teden dodajte po 2 ponovitvi - do največ 21 ponovitev. Lahko naredite recimo samo 5 ponovitev – ni se treba siliti do določenega števila, če ne gre. Več je vrednih tistih nekaj narejenih počasi in natančno kot na hitro opravljenih 21. Avtor knjige trdi, da je veliko vredno že če samo poizkusimo vajo narediti po enkrat, ali pa celo če ne moremo narediti vseh vaj – da delamo vsaj tiste, ki jih zmoremo in kolikor dobro jih pač zmoremo. Seveda je zaradi samega namena vaj – odpiranje čaker in uravnavanje pretoka energije v telesu – idealno, če v določenem zaporedju naredimo vse vaje lepo po vrsti. Ne glede na začetek, bomo z redno vadbo dosegli tudi to.
Vaje izvajamo po točno določenem zaporedju, kot so zapisane. Skušamo jih izvajati čim bolj zavestno, skoncentrirano, zelo pazimo na pravilno dihanje in sproščeno telo. Vaje delamo za sebe in lastni občutek – do praga bolečine, brez pretiravanja. Ne prehitevajmo samega sebe, saj se bo naša gibljivost in zdržnost sčasoma povečevala.
Najbolje je vaje izvajati takoj zjutraj, ko se zbudimo, morda opravimo najnujnejšo toaleto, se primerno oblečemo (ali ostanemo kar v pižami ), pogrnemo na tla v spalnici in se za trenutek umirimo – sprostimo dihanje in telo. In začnemo.
1. VAJA – VRTENJE - E N E R G I J A
• stojimo vzravnani, s stopali trdno na tleh, noge so v širini ramen. Roke odročimo v višino ramen, z odprtimi dlanmi, obrnjenimi navzdol, prsti so skupaj
• zavrtimo se okoli svoje osi v smeri urinega kazalca. Pri tem nam je lažje, če si izberemo točko v višini oči in jo gledamo čim dlje – ko se glava obrne, pa jo zopet čimprej poiščemo
• sprva se vrtimo počasi, kasneje hotrost lahko povečujemo. Dihamo enakomerno skozi nos
Ko se ustavimo, nekajkrat umirjeno vdihnemo iz izdihnemo, malo potresemo z glavo in pri tem fiksiramo pogled v „našo točko” – to nam bo pomagalo, da se nam bo hitro prenehalo vrteti v glavi. Zanimivost: s to vajo se človek nekako nauči obvladovati vrtoglavico – pa tudi le-ta se pojavlja bistveno manjkrat.
2. VAJA – DVIGOVANJE GLAVE IN NOG - Z E M L J A
• ležimo na hrbtu, noge so skupaj, roki iztegnjeni ob telesu, dlani obrnjeni navzdol, prsti skupaj. Umirimo se.
• ob vdihu dvignemo glavo, brada se dotakne prsi, nato dvignemo še vzravnane noge dokler gre
• za trenutek zadržimo položaj in dih, nato ob izdihu spustimo noge in glavo na tla in se sprostimo
Vajo izvajamo najprej počasi in natančno, kasneje lahko nekoliko hitreje, vendar nikoli tako hitro, da ne bi mogli ob tem pravilno dihati in „čutiti“ telo v gibanju
3. VAJA - RAZTEGOVANJE GORNJEGA DELA TELESA - Z R A K
• klečimo na kolenih z ravnim hrbtom, stopala spodvijemo, tako da se s prsti nog opiramo v tla
• roke spustimo ob sebi na zadnji zgornji del stegen
• med izdihom spustimo glavo, tako da se brada dotakne prsi, ostanemo zravnani
• med vdihom nagnemo glavo in rame nazaj, se opremo na stegna, hrbtenica se ukrivi nazaj
• za trenutek zadržimo položaj in dih, nato se z izdihom zravnamo in spet spustimo glavo – in tako zdrsnemo v naslednjo ponovitev
Med vajo se nagnjemo nazaj dokler nam je še udobno in smo
stabilni. Namen vaje ni pretiran zaklon, kar nam tudi preprečujejo spodviti prsti na nogah. Stisnemo mišice stegen in zadnjice, da boki ostanejo na svojem mestu.
4. VAJA – DVIG TRUPA V MOST - V O D A
• vzravnano se usedemo na tla, noge iztregnemo predse v širini ramen. Roke spustimo ob sebi in dlani položimo ob bokih na tla
• med izdihom sklonimo glavo in se z brado dotaknemo prsi
• med vdihom nagnemo glavo nazaj kolikor gre in hkrati dvignemo telo -tako, da se kolena upognejo in roke vzravnajo, telo se dvigne v t.im. “most”
• za trenutek zadržimo položaj in dih in med tem napnemo vse mišice v telesu
• z izdihom se počasi vrnemo v začetno pozicijo in sprostimo mišice ter kratko počijemo
Ta vaja je kar precej težka, še posebej, če ima človek kako kilo preveč. Lahko je komu težka tudi zaradi tega, ker ima šibke roke. Pomagamo si na katerikoli način, da vajo vsaj minimalno opravimo. V knjigi je opisan primer, ko si je oseba podložila zadnjico s pručko in položila roke in noga na tla ter skušala iz tega položaja vzdigniti trup na roke in noge in tako vsaj minimalno napeti prednji del telesa in doseči cilj vaje.
5. VAJA – DVIG IN SPUST CELOTNEGA TRUPA - O G E N J
• uležemo se na trebuh in položimo roke skrčene ob sebi, z dlanmi navzdol, ob ramenih. Prednji del trupa dvignemo na stegnjene roke, prste na nogah spodvihamo, tako da smo v bistvu oprti na dlani in prste na nogah, hrbet je čimbolj usločen, glava dvignjena. S telesom se – če je le mogoče, ne dotikamo tal.
• z vdihom položimo brado na prsi in dvignemo telo v obrnjeno črko V – noge in roke so iztegnjene, stopala so v celoti na tleh
• za trenutek zadržimo položaj in dih, nato z izdihom – to pot skozi usta - spustimo trup proti tlem, v začetni, usločeni položaj
Ta vaja je odlilčna za razgibavanje hrbtenice, za „prehranjevanje” naših medvretenčnih ploščic. V vsakem skrajnem položaju začutimo, kako so vretenca maksimalno raztegnjena v eno ali drugo smer. Vendar jo morajo ljudje s problematično hrbtenico izvajati počasi in previdno – zanesite se na lastni občutek do kod smete in lahko še delate brez bolečine.
Vajo delamo sprva počasi, kasneje, ko pa jo že obvladamo – vajo in telo, pustimo telo, da dobesedno hitro „pade” nazaj v začetni položaj.
To je vseh 5 vaj. Nič kompliciranega.
Pravzaprav - če znamo poslušati svoje telo in se ne naprezamo preko meje - tudi nič težkega. Obenem pa veliko, res veliko koristnega. Kdor ne more verjeti v starodavne kitajske modrosti uravnavanja pretoka energije in čaker, bo - če ne drugega, uvidel, da mu telo postaja vedno bolj gibčno, prožno, da se utrjujejo mišice, ki mu pomagajo preganjati boleč hrbet in bolečine v sklepih rok, nog... Če dolgo niste vadili, začnite počasi, nežno. Vaje lahko ob razgibavanju uspavanih udov vzbudijo tudi določene bolečine, ki pa sčasoma, ko se telo učvrsti, minejo.
_________________ Naj nam bo dan pogum, da spremenimo, kar lahko spremenimo.
Naj nam bo dana moč, da sprejmemo, kar ne moremo spremeniti.
Naj nam bo dana intuicija, da ločimo med enim in drugim. |
|